Shepard Fairey Sanatı

Shepard Fairey kim ve eserleri neden bu kadar önemli? Uluslararası üne sahip bir sanatçı olarak politik duruşu nedeniyle sıklıkla eleştirilen Fairey, günümüzde sokak sanatı ve popüler kültüre olan katkısı göz ardı edilemeyecek derecede yetenekli bir sanatçı.

Obama’nın seçim kampanyası için tasarladığı sokak afişi
2008

2008 yılında eski ABD Başkanı Barrack Obama’nın seçim kampanyası için yaptığı illüstrasyon afiş tasarımı ile daha fazla kitleye ulaşan Fairey, politik duruşu ve yarattığı OBEY markası ile harika üretimlerine ara vermeden devam ediyor.

Shepard Fairey’in Kısa Geçmişi

Shepard Fairey’in profesyonel sanat kariyeri, California Palm Springs’te bulunan Idyllwild Arts Academy ‘de ve ardından 1988 – 1992 yılları arasında eğitim gördüğü Rhode Island School of Design ile başladı. Bu sıralarda grafiti, sokak sanatı ve çıkartma (sticker) sanatına ilgi duyuyordu. Güreşçi Andre The Giant’ın fotoğrafını keskin bir tasarım ile sunarak politik olarak başladığı sanatı, daha sonraları OBEY markasına dönüşen bir marka makinesini doğurmuş oldu.

OBEY Logosu

Yıllar geçtikçe Shepard Fairey dünyanın en tanınmış duvar/sokak sanatçılarından birine dönüştü. Yarattığı OBEY markası aslında bir ironiyi simgelemektedir. OBEY, “İtaat et!” anlamına geliyor. Fairey sanatını; dünyadaki düzen çarklarının nasıl çalıştığını ve itaat etmek yerine sorgulanması gerekenlerin daha asi davranışlarla sergilenmesi gerektiği gibi ironik bir bakış açısı ile aktarmaktadır.

Shepard Fairey ve OBEY pop kültürüne unutulmaz bir katkı sağlıyor


Sanat her zaman dekoratif ya da rahatlatıcı olmamalıdır. Tam tersine rahatsız edici konuşmalar ve duygular yaratabilmelidir.

Shepard Fairey

Bu sözü ile Fairey, politik olarak açık sözlü oluşundan ve sanatında yansıttığı sosyal ve toplumsal meseleleri ele almaktan korkmadığını gösteriyor. Çoğumuzun düşünmek bile istemediği konulara ışık tutup, herkesin sanat anlayışına meydan okumaya çalışıyor. Çalışmalarında yansıttığı sosyal ve toplumsal sorunlar, insanlar tarafından konuşulmaya ve onlara duygusal yönden etki etmeye odaklanıyor.

OBEY markasının arkasındaki düşünceyi, diğer sanatçıların aksine dünya ile ilgili meselelere odaklandığı bir bakış açısıyla net bir şekilde ifade edebiliyor. Fairey’i diğer sanatçılardan ayıran kısım tam da burasıdır.

HOPE ve sonrası

Fairey’in Obama için hazırladığı afiş çalışması, 2008 yılında Barrack Obama’nın onay vermesinin ardından, CNN, NBC, CBS, New York Times ve Washington Post gibi büyük haber kuruluşları ve gazeteler dahil olmak üzere dünya çapında olağanüstü bir ilgi görmesine sebep oldu. Bugün halen OBEY markası altında kurduğu internet sitesi ile hem politik duruşunu sergiliyor hem de dünyada ki güncel meseleler için oluşturduğu sanat yaratımına devam ediyor.

Kim ne derse desin Shepard Fairey, çalışmalarının altında oluşturduğu ironik bakış açısı ile inandığı ve savunduğu değerleri sanatına yansıtmaya devam ediyor. Bizi ayıran veya birleştiren konulara tuttuğu ışık sayesinde, modern zamanların hippisi olarak değerlendirilebilecek kişiliği ve pop kültüründe unutulmaz bir etki bırakacağı konusunda hemfikir olabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir